Музей села Розумівки Олександрівського району нарешті змінив свою експозицію, акцентувавши її на національно-визвольній боротьбі у цьому краї на початку ХХ століття. Про це повідомив історик Юрій Митрофаненко. «Нарешті всі зможуть переконатися, що Розумівка – це не тільки Раєвські», – зазначив він.
Річ у тім, що свого часу граф, один з гетьманів України Кирило Розумовський, подарував село Розумівку та довколишні землі своїм родичам (в якомусь розумінні – сватам) Раєвським. Тут, у селі Розумівці Олександрівського району збереглись Свято-Хрестовоздвиженський храм та родинний склеп Раєвських, де поховані останки загиблого у серпні 1876 року полковника Миколи Раєвського, за деякими версіями прототипа літературного персонажа – графа Вронського із відомого роману Льва Толстого.
Отож, Росія до недавнього часу ідентифікувала Розумівку, як частину свого руського міра. На так званому Пушкінському дубі тут красувалася табличка, яка повідомляла, що встановлена на честь "185-летия путешествия Пушкина с семьёй Раевских по югу России" (!). Сюди ж, років десять тому, приїздив колишній посол Росії в Україні Віктор Черномирдін. Привіз купу портретів Раєвського, російські штандарти з двоголовими орлами, табличку з написом, що колись вони встановлять пам'ятник генералу Раєвському.
До речі, зауважує Юрій Митрофаненко, пам'ятник Раєвському росіяни також хотіли поставити і в Парижі, комендантом якого той був у 1814 році, але французи рішуче не погодилися! Ми ж, українці, довгий час мирилися з ідеологічниим, до краю роздутим міфом про роль Раєвських у справі захисту матінки-Росії. Але при чому тут Україна?
Генерал Микола Раєвський у російській інтерпретації – непримиренний борець за справедливість і права народів. Чому ж такого шляхетного сподвижника, захисника національно принижених і експлуатованих сербів зовсім не зечепила підневільна доля українського народу, серед якого жив його рід і одним з чарівних куточків землі якого користувався не одне десятиліття?
Отож, русскім духом віяло на степових, колись козацьких просторах, на нашій, не своїй землі впродовж довгого часу, і навіть у роки незалежності України!
Але ж цей край на початку ХХ століття був одним із центрів національно-визвольної боротьби українців! Буквально за кількасот метрів від склепу Раєвських тривав вікопомний бій загону легендарного повстанця під псевдо Чорний Ворон (Микола Шкляр) із вояками полку Будьонного. Українці ціною своїх життів затримали будьонівців і відтягнули їх від рейду Степової дивізії, яка рухалась у сусідній район рятувати земляків від червоного терору.
Тепер експозиція у музеї Розумівки розповідає і про цей героїчний епізод минулого, а крила російського двоголового орла та потужної імперської пропаганди не закривають від українців політ Чорного Ворона.
Світлана Орел