У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13423, що має на меті звільнити від кримінальної відповідальності підприємства оборонно-промислового комплексу. Серед його авторів наші депутати – Олександр Дануца, Юрій Кузбит, Богдан Торохтій.
Отже, законодавча ініціатива пропонує створення Переліку обраних підприємств, формуванням якого займатиметься Міноборони. Юридичні особи, включені до цього списку, фактично отримають імунітет від кримінального переслідування навіть, якщо в їхніх діях формально наявні ознаки злочину, але вони були спрямовані на виконання державного контракту з оборонних закупівель. Навіть порушення, що сталися до включення в список, але під час воєнного стану, будуть виведені з-під відповідальності. Також з-під кримінальної відповідальності виводяться й посадові особи таких підприємств. Кримінальні провадження, обшуки, арешти, повідомлення про підозру – усе це дозволятиметься лише за погодженням Генерального прокурора, або його в.о.
Таким чином, Україна створює правовий режим, в якому діяльність окремих суб’єктів виводиться з-під загальної юрисдикції кримінального законодавства. Інакше кажучи, створюється нова версія індульгенцій для обраних за середньовічною схемою. При цьому, за якими саме критеріями формуватиметься перелік "недоторканих" законопроєкт не уточнює.
Євген Грушовець, адвокат, так прокоментував іцей законопроект для УП: «Спираючись на свій досвід на посаді голови Громадської антикорупційної ради при Міноборони, працюючи з численними клієнтами з оборонної сфери, можу сказати, що законотворці таким чином створюють настільки потужний корупційний механізм, якого наш ОПК ще не бачив. Не потрібно бути експертом, аби розуміти, що в цей перелік захочуть потрапити буквально усі. Адже в наших реаліях функціонування правоохоронної системи – це фактично питання виживання таких підприємств».
Ми звернулися до Олександра Дануци з проханням прокоментувати його авторство законопроєкту, який називають таким, що створює корупціійні механізми. Він відповів: «А хто називає? Моя позиція чітка. Країна знаходиться у стані війни. І іноді треба приймати непопулярні і, можливо, на грані законності рішення. Свого часу мій покійний Друг Денис Монастирський прийняв незаконне, але максимально правильне рішення і населенню роздали автомати і інше озброєння. Це, щонайменше врятувало Київщину. Тому я підтримую будь-які рішення націлені на зміцнення обороноздатності моєї країни».