У нашій області багато хто пам’ятає цього шпаркого молодого регіонала, якого привіз із собою тоді призначений Януковичем голова ОДА Сергій Ларін. Туди-сюди і цей випускник інституту штучного інтелекту став першим заступником голови Кіровоградської обласної ради. Саме під нього й була створена ця, по суті зайва, посада. Бо цілком досить було й просто заступника. Але, як бачимо, посада стала не зайвою і наступникам…
Тоді те молоде креативне обдарування випило багато крові з голови ради, нині покійного Миколи Ковальчука, публічно принижуючи його. Мабуть, тому, що не був таким затятим регіоналом, як вихідці з Донеччини Ларін та Шаталов.
У зв’язці вони працювали якийсь час і після перемоги Революції Гідності. Але у 2015 дороги їхні розійшлися. Як пояснив Олександр порталу «Пивна справа», він зрозумів, що хоче займатися тим, що любить. А любив він пиво. Отож, пішов на курси пивного сомальє від Kyiv Beer Academy. Під час навчання довелось варити домащнє пиво і це захопило молодого креативника. Він купив домашню пивоварню і почав експериментувати. Так з’явилась тепер одна з відомих в Україні пивоварня «Ципа».
Починав він з 20 літрів. Зараз – власник великої броварні "Ципа" з мережею власних барів по всій країні. "Ципа" позиціонується як гуцульська крафтова броварня. Вона вийшла із села Кваси, де з 2008 року Шаталов працював у санаторному комплексі. Ще у 2009 році КРУ звітувало щодо ревізії бюджетів Закарпатської області і повідомило, що санаторій "Гірська Тиса" з усім майном лише за три мільйони гривень перейшов з комунальної власності до приватних рук. Спочатку санаторій "Гірська Тиса" з профспілкової установи перетворився на комунальне підприємство, потім збанкрутував і був проданий інвестору ТОВ "Готіс", яке на аукціоні представляв один з його співзасновників Василь Швардак — тоді головний регіонал Мукачевого. Серед засновників ТОВ "Готіс" значилась Наталія Олександрівна Ларіна, повна тезка дружини екс-голови ОДА Сергія Ларіна, а директором санаторію був Олександр Шаталов.
В Україні довгий час існували ресторанні пивоварні, але виробники не були представлені в супермаркетах, пабах чи барах. Усе почало змінюватися у 2014-2015 роках.
"Ми розвивали комплекс, будували міні-готелі, потім з'явився ресторан. Пивоварня органічно вписалася в цей туристичний пейзаж. Якщо раніше Кваси асоціювалися тільки із санаторієм, то зараз у села з'явився новий бренд, заради якого сюди приїжджає ще більше людей", – розповідав Шаталов в одному з інтерв'ю.
"Коли задумали реконструкцію ресторану, то вирішили, що однією з фішок буде крафтове пиво. Тоді ми ще не підозрювали, що йде крафтова хвиля. Спочатку варили три тонни пива на місяць, зараз варимо 20 тонн на місяць", – розповідав він.
Шаталов – один із засновників Асоціації малих незалежних пивоварень в Україні, членами якої є 40 крафтових броварень.
Вл. інф.