Верховна Рада України заборонила діяльність проросійських партій в Україні. За законопроєкт №7172-1 проголосували 330 депутатів, Автори закону зазначають, що попри політичний і ідеологічний плюралізм, який є загальновизнаною у світі цінністю, він не може використовуватись для повалення державного ладу, здійснення і пропаганди колабораціонізму на користь держави-агресора, зокрема Росії. Водночас важливим елементом інформаційної, психологічної і військової агресії проти України стала діяльність всередині України колаборантських сил, зокрема і проросійських політичних сил та партій, які відкрито чи приховано координують свою діяльність із представниками Російської Федерації.
Таким чином статтю 5 «Обмеження щодо утворення і діяльності політичних партій» закону «Про політичні партії України» доповнено пунктами про можливість обмеження організацій, які виправдовують чи визнають правомірною збройну агресію проти України, в тому числі подають події війни на Донбасі з 2014 року як «внутрішній конфлікт» та заперечують окупацію певних територій держави.
Також під заборону підпадають політсили, які виправдовують дії чи бездіяльність осіб, які здійснювали або здійснюють збройну агресію проти України.
Іншими поправками вказано, що політичні партії не можуть укладати угоди, які ставлять політичну партію в підпорядковане або залежне становище щодо будь-якої іншої іноземної організації. Якщо така діяльність політсил буде виявлена, Мінюст має звернутись до Конституційного суду із позовом про заборону такої політсили.
У разі заборони судом політичної партії майно, кошти та інші активи політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень будуть передані у власність держави.
Яка ситуація із цими партіями у нашому місті? Ось як прокоментувала її начальник відділу комунікацій з громадськістю міської ради Кропивницького Оксана Горбенко:
– Законопроєкт розширює перелік підстав для заборони партії через суд. РНБО призупинила діяльність 11 партій. До цього списоку входять: «Опозиційна платформа-За життя»; «Партія Шарія»; «Наші»; «Опозиційний блок»; «Ліва опозиція»; «Союз лівих сил»; «Держава»; «Прогресивна соціалістична партія України»; «Соціалістична партія України»; «Соціалісти»; «Блок Володимира Сальдо».
З них протягом останнього періоду у місті діяли ОПЗЖ та Ліва опозиція. Інформація про керівників місцевих осередків відсутня. Взаємодія була через депутатів місцевих рад та уповноважених представників.
З початку воєнних дій, з 24 лютого, жодна з цих партій масових заходів не проводила.