У хроніці історичних подій на травень, що їх подає комп’ютерна мережа, повідомляється: «26.V. 1931 року у Харбіні створена Російська фашистська партія».
Звернімо увагу: перші фашистські організації виникли у 1919 році в Італії та Німеччини, їхніми вождями були Муссоліні та Гітлер. У китайському Харбіні, де після більшовицького Жовтневого перевороту 1917 року скупчилося немало росіян-емігрантів, така партія з’явилася не набагато пізніше. Засновником і керівником новоствореної партії став лідер російської Білої еміграції у Маньчжурії Костянтин Родзаєвський. Оскільки у Харбіні зосередилася значна кількість російської діаспори, фашистська організація активно поповнювала свої ряди.
Стосовно кількості членів партії точних даних немає, за приблизними підрахунками їх було від чотирьох до 20 тисяч. Загальна діяльність фашистської партії відома, тому не будемо її деталізувати. Варто відзначити – для російських фашистів не існувало ніяких українців і білорусів. «Хто їх так називає – той зрадник єдиного великого народу», – проголошували російські фашисти. Згадаймо, хто напередодні агресії проти України 24 лютого 2022 розпинався про «єдінство» українського та російського народів? Але нас українцями, а сусідів білорусами московити-фашисти публічно ніколи не називали – були ми і понині для них є хохлами та бульбашами.
Колаж Путін з Ільїним
Діяльність фашистської організації у Харбіні була припинена у 1943 році через відсутність підтримки з боку Японії… Після закінчення 2-ї світової війни К.Родзаєвський змінив свої погляди щодо СРСР, наслухавшись промови Сталіна про «велікий руський народ», виголошеної вождем на прийомі у Кремлі, влаштованому на честь перемоги над гітлерівською Німеччиною. Учорашній ватажок фашистів у Харбіні вважав, що діяльність Сталіна відповідає ідеям російського націоналізму… Але Родзаєвський глибоко помилився: Сталін не міг допустити у своїй країні відкриту діяльність провідника фашизму – його кинули за ґрати, де він покінчив самогубством.
Не менш активним діячем фашизму був теж виходець з Росії Анастасій Вонсяцький. Син жандармського полковника, юнкер Миколаївського кавалерійського училища, офіцер Добровольчої армії Денікіна. З березня 1920 року почалася його емігрантська мандрівка багатьма країнами, у 1927 році одержав громадянство США. Заснував Всеросійську фашистську організацію (ВФО), об’єднав її з харбінськими фашистами Родзаєвського… Фашистську зграю розігнали після вступу США у 2-у світову війну.
Натхненником та ідейним пропагандистом російського фашизму став філософ Іван Ільїн (1883-1954). Той Ільїн, який сичав про Україну: «Її потяг до незалежності – це спроба розчленування Росії». Ідеолог фашизму помер, але сьогодні ожив на Росії. Почитати Ільїна рекомендує спікер парламенту Володін, його постійно цитує міністр закордонних справ РФ Лавров, у нього списує ідеологічні постулати кремлівський ідеолог Сурков. Отож, теоретик російського фашизму Ільїн уже майже офіційний ідеолог путінського режиму.
Російський фюрер Путін захоплюється творчістю Ільїна, який згідно з оцінками експертів, є прихильником та натхненником російського фашизму. На Росії до небес підносять сьогодні особу Ільїна. Його прах разом з дружининим перенесено до Москви і поховано у Донському монастирі поряд з могилою Денікіна. Путін за власний рахунок поставив Ільїну новий надгробок. У самісінькому центрі Москви, на Моховій вулиці, встановлено меморіальну дошку на честь Ільїна, у Катеринбурзі йому відкрили пам’ятник. Заснована медаль Ільїна, існують види вшанування ідеолога фашизму у Петербурзі та інших містах імперії.
Останніми роками там видано кілька книг авторства Родзієвського, Вонсяцького та Ільна. Настільними книгами кремлівських політиків є «Заповіт російського фашиста» та праці Ільїна.
Юрій Матівос