Що буде з ЦВК і прозорістю виборів?

Місцеві вибори оголошено, ТВК, згідно з новим Виборчим кодексом, сформовані на місяць раніше, ніж минулого разу. А тим часом щось підозріле почало діятися навколо ЦВК. Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко заявив «Українській правді»: «Можу підтвердити, що від людей, наближених до Офісу президента, мені надходила рекомендація про моє звільнення за власним бажанням і звільнення ще чотирьох членів комісії. З натяками про можливі негативні наслідки у разі відмови. Можливо, я помиляюся і щось неправильно зрозумів. Але якщо найближчим часом будуть робитися спроби порушити якісь необґрунтовані кримінальні провадження, застосовуватимуться інші форми переслідування або організовуватимуться інформаційні кампанії — тоді все стане на свої місця».

Діденко також підкреслив, що «безпідставне звільнення всього складу або окремих членів ЦВК, особливо напередодні виборів, навіть звільнення за власним бажанням — це серйозна загроза для незалежності органу, для іміджу нашої держави, для репутації влади».

Свій коментар з цього приводу дав голова Комітету виборців України Олексій Кошель: «Роль ЦВК на місцевих виборах сильно перебільшують. Чому нинішній склад комісії не влаштовує ОП? Думаю, насамперед йдеться про внутрішні ігри на Банковій. «Люди Богдана», «люди Єрмака» – отакі дріб’язкові політичні ігри. Багато рішень влада може ухвалювати у емоційній площині: подобається — не подобається, сказав з такою чи такою інтонацією, хтось комусь щось нашіптує. Ми отримали дуже небезпечний прецедент. Вперше за багато років маємо підтверджений факт тиску на державних діячів – членів ЦВК А це підстава для міжнародних організації сказати про те, що повернувся адмінресурс, тиск на ЦВК.

«СН» самі делегували Діденка у ЦВК. Чому тепер проти його роботи у комісії? Кому він перейшов дорогу? Вибори лише стартували, принципових рішень не було. ЦВК чесно виконує свою роботу, активно долучалася до розробки змін виборчого законодавства. Можливо комусь із другорядних осіб захотілось у прискореному форматі провести електронне голосування, або щось іще, що неможливо реалізувати? А ЦВК могла сказати – ні. ОП нагадує нерозумних підлітків, які несподівано отримали важелі впливу»

Дуже відверто і вичерпно проаналізована ситуація головою КВУ. Але варто звернути увагу на те, що тут за цих обставин є два аспекти: юридичний і політичний. Юридичний полягає у тому, що взагалі-то така заява голови ЦВК має автоматично приводити до порушення кримінального провадження за фактом тиску на ЦВК. До того ж вимагати розслідування тиску на ЦВК можуть нардепи, посилаючись на публічну заяву Діденка про тиск на нього і ще чотирьох членів ЦВК з боку Офісу президента. Згідно зі статтею 157 Кримінального кодексу – це від 5 до 10 років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на термін 5 років.

Політичний аспект полягає у тому, що все це відбувається на тлі подій у Білорусі, де народ уже другий тиждень протестує проти фальсифікації результатів виборів. І Зеленський стараннями керівника свого Офісу Єрмака стає схожим на Лукашенка.

Зараз об’єктивних причин для відставки Діденка і всієї ЦВК немає. Тим більше, що ЦВК убезпечилась від можливого звинувачення у зриві виборів до нових районних рад і 14 серпня таки призначила їх.

То у чому ж справа? За даними з різних джерел, претензія ОП до Діденка і ще чотирьох членів ЦВК полягає у тому, що вони своїм потраплянням до складу ЦВК зобов’язані Андрію Богдану — попередникові Єрмака на посаді керівника Офісу президента. І що ця п’ятірка нібито непідконтрольна президенту Зеленському, хоча формально представляє слуг народу. Якщо ОП не доб’ється від цих п’ятьох, щоб вони подали заяви про звільнення за власним бажанням, вона може спробувати організувати дострокове припинення повноважень всього складу ЦВК. Згідно із законом про ЦВК для прийняття такого рішення необхідно 300 голосів нардепів. Нині це практично нереально. Але ж можна і послабити норми закону. Тобто спочатку слуги народу можуть змінити закон про ЦВК, а потім звільнити кількох або всіх членів ЦВК.

Залишається під питанням і прозорість виборів у деяких регіонах. І все через пандемію і карантинні заходи. 25 жовтня в Україні, зокрема у Кропивницькому, відбудуться місцеві вибори. Підготовка до них розпочалася ще у липні. Питання, пов’язані з матеріально-технічним забезпеченням і підготовкою до виборчого процесу (у тому числі виділення приміщення ТВК), традиційно вирішує міська рада. Згідно 164-ї постанови ЦВК, площа будівлі для засідань територіально-виборчих комісій має бути не менше 80-ти квадратних метрів. Міськрада надала приміщення, квадратурою рівно 80 м2. Для членів ТВК, яких 18 осіб, цього достатньо. Але є нюанс, якого не було раніше: Кабінет Міністрів забороняє проведення масових заходів за участі більше однієї особи на 5 квадратних метрів площі.

Отже, голави міської чи районної ТВК або ДВК, де така або менша площа, по суті стали заручником обставин, у яких опиняється вся комісія через недостатню площу наданого приміщення. Ситуація така, що голова ТВК має або порушувати постанову Кабміну і допускати ЗМІ й спостерігачів, а за це отримувати штрафні санкції, або ж виконувати її, одночасно порушуючи Виборчий кодекс.

У період встановлення результатів виборів, у приміщеннях завжди знаходиться щонайменше 30-50 осіб. Вирішити проблему дотримання карантинних норм можна кількома шляхами: знайти нове приміщення, поки є час, або ж забезпечити проведення онлайн-трансляцій засідань і брифінгів ТВК. Який варіант прийнятніший, щоб забезпечити прозорість виборчого процесу? Простіше шукати для ТВК і ДВК нові просторіші приміщення. Минулого разу в Кропивницькому, коли виникла проблема тисняви в ОВК і без карантину, і голови на вимогу членів комісії піднімали таке питання, то замість зміни приміщення три рази чомусь міняли голів комісій…

Анатолій Авдєєв


Надрукувати   E-mail