Що СБУ знайшла у московських попів?УПЦ буде заборонена?

Об’єктами УПЦ МП в Україні прокотилась хвиля обшуків. Ворожі методички, паспорти рф, медалі за взяття Криму, кеш і навіть "хлопчик у трусиках" в одному ліжку з архімандритом – здається у проросійських церквах знайшли все, окрім власне віри та Бога. Водночас українське суспільство вимагає заборони "московського патріархату" на державному рівні.

Повномасштабна агресія рф актуалізувала давнє й наболіле питання про функціонування структур так званої російської православної церкви в Україні – московським попам закидають поширення кремлівської пропаганди, надання притулку російським диверсантам і навіть коригування вогню.

Загалом, за інформацією в.о. голови СБУ Василя Малюка, "Служба божа України", як жартома називають відомство українці у соцмережах, викрила у лавах Української православної церкви Московського патріархату щонамйенше 33 підозрюваних – від класичних агентів збору глибинної інформації до корегувальників вогню у рясах. Відкрито 23 кримінальних провадження.

"Дуже хочеться, аби гучною новиною про обшуки в Києво-Печерській Лаврі справа не закінчилася. Суспільство чекає чітких рішень. Московська церква в Україні має бути заборонена і крапка – доказів її колабораціанізму сила-силенна. Наші святині мають бути деокуповані, а перехід парафій до ПЦУ – спрощено. Разом із тим потрібне серйозне розслідування всієї російської агентурної мережі в рясах і притягнення її до відповідальності", – вважає громадська діячка, народна депутатка, голова Комітету ВР з питань інтеграції України до ЄС Іванна Клімпуш-Цинцадзе.

23 листопада у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт №8221 "Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій". Цей документ, зокрема пропонує: заборонити діяльність російської православної церкви та її структур на території України; дозволити використання слова "православний" в своєму найменуванні лише тим релігійним організаціям, що підпорядковані Православній Церкві України; достроково припинити всі правочини, пов’язані з використанням майна (оренди, найму, лізингу тощо), укладені між резидентами України з відповідною забороненою іноземною релігійною організацією.

"Московська церква має піти за московським кораблем! Вони накладали анафеми на наших політичних діячів. Вони окупують мізки і душі людей. Вони зневажають журналістів. Вони працюють коригувальниками і моляться на путіна. Рівно 300 років тому, у 1722 році вони здійснили анексію Київської митрополії. Сподіваюсь на швидке проходження і на території вільної і незалежної України нам нарешті вдасться остаточно і безповоротно позбутись агентів у рясах. Це є безпека національних інтересів і питання виживання України!", – коментує одна з ініціаторок законопроєкту, нардепка Софія Федіна.

25 листопада нардеп Олексій Гончаренко зареєстрував в офіційному інтернет-представництві Президента України електронну петицію з проханням підтримати законопроєкт 8221 та негайно його розглянути. Менше як за три доби документ зібрав понад 25 тисяч підписів – тепер його має розглянути і відреагувати Володимир Зеленський.

Варто зауважити: далеко не всі священники УПЦ МП за визначенням є колаборантами. Наприклад, у квітні цього року представник УПЦ, протоієрей-волонтер Андрій Пінчук ініціював збір підписів за міжнародний церковний трибунал над патріархом РПЦ Кирилом.

"В Українській Православній Церкві є священники-патріоти, які вимагають від свого керівництва чітко визначитися і артикулювати позицію. Очевидно, що в цій церкві є різні священники. Є зрадники, яких затримує СБУ, є патріоти України, і ніхто не забороняє їм канонічно служити в Православній церкві України або в інших церквах", – зазначає священник ПЦУ, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.

Утім сама структура вочевидь потребує своєрідної люстрації та очищення – з урахуванням безлічі законодавчих, морально-етичних та психологічних нюансів. Україна – демократична країна, де свобода віросповідання є невід’ємним конституційним правом людини, а свобода совісті має безумовно поважатись. Відтак будь-яка заборона чи санкції, накладені державою, мають стосуватися не релігійної громади чи віри як такої, а виключно осіб та організацій, чия причетність до розпалювання ворожнечі й підтримки агресора буде доведена у законний спосіб.

Нагадаємо, якщо суд визнає провину підозрюваних священнослужителів за ст. 161 ККУ, то їм може світити ув'язнення терміном до 3 років. Водночас представники УПЦ МП з Рівного мають намір судитись із народними депутатами – нібито через брехню і наклеп.

Наша Олександрійська єпархія також подає у суд на журналістів аналітичного порталу «Слово і Діло» за розміщення статті «У полоні “руського миру”: кого зі священників УПЦ МП підозрюють у злочинах проти державності України», у якій згадується митрополит Олександрійський та Світловодський Боголєп.

Цитата з сайту єпархії: «25 листопада 2022 року аналітичний портал “Слово і діло” розмістили статтю під назвою “У полоні “руського миру”: кого зі священників УПЦ МП підозрюють у злочинах проти державності України”, в якій подається неправдива, провокаційна інформація, стосовно керуючого Олександрійською єпархією УПЦ і поширюється в мережі інтернет. Юридичний відділ Олександрійської єпархії повідомляє про підготовку відповідної позовної заяви проти авторів, бенефіціарів згаданого видання для захисту честі і гідності митрополита Боголєпа. Цинічне спотворення фактів, навмисне перекручування інформації, відвертий наклеп та приниження повинні отримати свою справедливу правову оцінку».

У матеріалі журналістів йдеться про обшуки у монастирях УПЦ МП, які у різних регіонах України проводила Служба безпеки. Серед відомих випадків викриття священників на незаконній діяльності працівниками спецлужб згадують, зокрема, і митрополита Кіровоградського та Новомиргородського (Петро Губеня) та митрополита Олександрійського та Світловодського (Валерій Гончаренко). У матеріалі йдеться, що їх звинувачують у проросійській діяльності, а саме у закликах до зміни території державного кордону України.

А тим часом Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов у коментарі «24 каналу» припускає, що священників УПЦ МП можна було б обміняти на українських солдатів, якби така пропозиція була.

Рада національної безпеки та оборони 1 грудня доручила Кабінету міністрів запропонувати Верховній Раді заборонити діяльність Української православної церкви Московського патріархату в Україні, а також ініціювала перевірку законності перебування УПЦ МП в Києво-Печерській Лаврі.

По-перше, РНБО доручила уряду внести на розгляд Верховної Ради законопроект щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій. По-друге, Державній службі з етнополітики та свободи совісті – забезпечити проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом і за необхідності вжити передбачених законом заходів. По-третє, доручено забезпечити перевірку наявності правових підстав і дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. По-четверте, усім органам, до компетенції яких належать питання національної безпеки, – активізувати заходи з виявлення та протидії підривній діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України і застосувати персональні санкції – прізвища будуть оприлюднені невдовзі. По-п’яте, потрібно підвищити статус і посилити можливості Державної служби з етнополітики та свободи совісті. 

"Відбудеться реформа цієї структури, яка дасть їй змогу реально захищати права та законні інтереси українців і держави", – сказав президент.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail