Скільки тисяч дасте за партійний вплив?

Знайди десять відмінностей – такі ребуси-головоломки відомі давно. Застосовують їх і у виборчому процесі. А відмінності бувають різні щоразу, на кожних наступних виборах. Наприклад, люди ті самі, а партії різні. Просто у списки потрапляють любителі бути депутатами, які перебігають від слабших до сильніших чи шукають новий партійний бренд замість того, який здувся за період їхньої депутатської каденції. А ще – «вічні» депутати, які вважають, що таким чином вони захистять свій не дуже чесний бізнес або не зовсім законно приватизоване комунальне майно.

Другий момент на місцевих виборах, це партійні списки, які реєструються ТВК різних рівнів. Тут можна помітити, що деякі партії, і навіть ті, які нині мають свою депутатську групу – здаються без бою, тобто не намагаються навіть реєструватися. Знайти такі дані важкенько, бо сайт ЦВК працює нині у тестовому режимі, що означає повний безлад порівняно з попередніми роками. Не знайдеш ні списків членів комісій, ні дільниць, ні зареєстрованих партійних списків, та ще й зникли дані за попередні роки, які завжди були присутні на цьому сайті.

Але все ж можна дещо порівняти з минулими виборами до обласної та міської ради міста Кропивницького. Звертає на себе увагу зміни у списку партій, що наважилися йти у місцеву владу та заплатити за це, як і раніше, певну грошову заставу. Різниця лише у тому, що нині вона набагато більша.

З дванадцяти партій, які брали участь у минулих виборах до обласної ради, мандати здобули лише вісім. Але зараз із цих восьми три партії здалися без бою – «Самопоміч», УКРОП та «Свобода», і на вибори вже не йдуть. З партій, що минулого разу були серед чотирьох невдах знову в процесі лише Партія пенсіонерів.

До минулих учасників виборчих перегонів за мандати депутатів обласної ради – «Батьківщини», РПЛ, «Наш край», ЄС(БПП), ОПЗЖ(ОП) додалося чотири нових: «Слуга народу», «Пропозиція», «За майбутнє» та «Перспектива міста». Тож тут тепер десять партій-претендентів, замість дванадцяти. Охолодженню виборчого запалу, мабуть, сприяв новий розмір застави за партійний список.

До міської ради Кропивницького партій претендентів більше – чотирнадцять. Здалися без бою ті ж самі – «Самопоміч», УКРОП та «Свобода». З партій, що мали мандати залишилися – «Рідне місто», ОПЗЖ(ОП), «Наш край», ЄС(БПП), «Батьківщина», РПЛ. А в новачках, що не мали мандатів або йдуть на вибори вперше цього разу – «Слуга народу», «Сила і Честь», «Пропозиція», «Перспектива міста», «Перемога Пальчевського», Партія Пенсіонерів, «За майбутнє» та «Ліва опозиція».

На останок дві цифри для розкриття фінансових секретів – розміри застав для партійних списків. Застава для партії на виборах до обласної ради складає 159 366 грн., а до міської ради Кропивницького – 40 096 грн. Чи не у цих цифрах криється загадка неучасті «Свободи» на цьогорічних виборах?А от у Світловодську для згаданої партії все дешевше і простіше. До міської ради застава 9 084 грн., а на міського голову – 5000 грн. Це ж не 200 000 грн. разом застави до обласної та міської рад обласного центру! То ж менш потужні у фінансовому плані партії шукають впливу на місцях, де все дешевше. Так фінансовий чинник і позначається на розподілу сфер впливу та не допуску «непотрібних» партій до виборів у місцеву владу.

Анатолій Авдєєв


Надрукувати   E-mail