У березні президент Зеленський видав указ про ”скасування” призначення двох суддів Конституційного Суду — Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. У серпні президент розпочав конкурс до Конституційного Суду за своєю квотою. Попри те, що у суспільства є безліч питань до доброчесності суддів Тупицького і Касмініна, за Конституцією президент не має повноважень звільняти суддів КС. "Скасування" указів про призначення не звільняє суддів з посад.
Повноваження судді Тупицького завершуються у травні 2022, а судді Касмініна — у вересні того ж року. До цього моменту призначати нових суддів Конституційного Суду категорично не можна. Адже тоді виникне ситуація, що на дві посади в КС будуть призначені 4 особи, тобто всього в суді буде не 18 суддів, як передбачено в Конституції, а 20.
На час каденції "новообраних членів" — цілих дев’ять років — легітимність Конституційного Суду і будь-якого з його рішень буде сумнівною.
До прикладу, це означатиме, що КС не зможе захистити громадян від зловживання влади, або ж суверенітет та територіальну цілісність України у разі, якщо комусь у Верховній Раді спаде на думку проголосувати за визнання так званих ДНР/ЛНР, або ж визнання Криму частиною РФ. Це посилить меседжі російської пропаганди про те, що Україна — це нібито failed state, з якою не варто мати справу. Під загрозою можуть опинитися наші інвестиційні та євроатлантичні перспективи.
Попри це, конкурсна комісія оголосила конкурс та з 18 жовтня проводить співбесіди.
До етапу співбесід допущено 18 кандидатів.
Аналітики Фундації DEJURE, Центру протидії корупції та Автомайдану проаналізували майно, спосіб життя, професійний шлях та можливі політичні зв'язки кандидатів. За інформацією авторів публікації в УП, заступник голови Офісу президента, наш земляк Олег Татаров, особисто лобіює на посади суддів Конституційного Суду Єлизавету Євграфову та Миколу Погорецького. Єлизавета Євграфова – суддя Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ (працює з 2004 року), у 2019-му вона отримала висновок горомадської ради доброчесності про невідповідність критеріям доброчесності та професійної етики. Микола Погорецький – нині проректор КНУ імені Т.Г. Шевченка, не так давно працював адвокатом АО “Креденс” (колишня назва "Татаров, Фаринник, Головко").
19 жовтня відбулося засідання Другої колегії суддів Другого сенату КСУ, на якому формували порядок денний Суду. Зокрема, суд повинен розглянути укази Зеленського №607/2020 від 29 грудня 2020 року та №79/2021 від 26 лютого 2021 року, які тимчасово відстороняли Тупицького від роботи, та указ №124/2021 від 27 березня 2021 року, який скасував указ Віктора Януковича про призначення Тупицького на посаду судді КСУ. Провадження відкрили за конституційним зверненням 49 народних депутатів, переважно членів фракції "Батьківщина".
Найцікавіше, що провадження розглядатиме Велика палата Суду, головою якої формально є сам Тупицький…
За матеріалами УП