В уряді буде «наш» міністр? Цілий віцепрем’єр!

Верховна Рада затвердила голову Держподаткової служби Олексія Любченка на посаді першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки. Це рішення підтримали 293 нардепи. Серед пріоритетів він назвав розвиток конкуренції, малого та середнього бізнесу, технологій та економічної незалежності. "Головне – міністерство має синхронізувати роботу держорганів, забезпечити стратегічний менеджмент розвитку країни та займатися пошуком стимулів для розвитку", – додав Любченко.

Кар'єру податківця Любченко почав у 1999 році на керівних посадах Кіровоградської ДПА, а у 2003-2005 роках очолив Державну податкову адміністрацію Черкаської області. Очевидно, його пам’ятають у владних кабінетах нашої області, можливо, збереглися ще й давні зв’язки, дружня прихильність.

У 2009 році він перейшов працювати в головний апарат податкової, де протягом двох років працював заступником голови служби. У 2011-2012 роках займав посаду директора департаменту оподаткування юридичних осіб ДПС. У Мінекономіки Любченко переходить з крісла голови ДПС. На цю посаду його призначали двічі. Уперше – у квітні 2020 року. Тоді призначення відбулося за спрощеною процедурою на період дії карантину (без конкурсу).

У квітні 2021 року Любченко переміг у конкурсі і 20 квітня з ним уклали п'ятирічний контракт. Однак пропрацювати за цим контрактом новопризначеному міністрові не судилося й місяця.

Примітно, що на посаді голови ДПС Любченко замінив обраного за часів Оксани Маркарової Сергія Верланова. Останнього разом з колишнім головою митниці Максимом Нефьодовим звільнили з блискавичною швидкістю після зміни уряду.

Час, коли Любченка призначили головою ДПС, був не надто вдалим з точки зору блискучих результатів зі збору податків. У 2020 році доходи бюджету різко впали: скорочувалися обсяги купівлі та продажів товарів, через що падали надходження ПДВ, знижувалися доходи населення та компаній, які вимушені були зачинитися на карантин.

Виправити статистику з податкових надходжень влада вирішила шляхом оголошення війни податковим "скруткам". Втрати бюджету від цих схем податкова оцінювала 40 млрд грн на рік. Після гучних затримань і заяв міністра фінансів Сергія Марченка та голови ДПС надходження від сплати ПДВ почали зростати. Разом з цим бізнес почав все частіше повідомляти про затримки з відшкодуванням податку з бюджету. Чи то ціною затримок з відшкодуванням ПДВ, чи то завдяки ефективній роботі ДПС план з доходів бюджету у складному 2020 році вдалося перевиконати на 54 млрд грн. Не останню роль у цьому зіграло й те, що сам план після оголошення локдауну суттєво урізали.

У 2020 році журналісти видання "Слідство.Інфо" виявили, що у 2013 році під час роботи Любченка на керівних посадах у ДПС у його 18-річного сина Андрія з'явилася елітна нерухомість у центрі Києва: квартира площею 100 кв м у Печерському районі столиці та паркомісце. За приблизними підрахунками, вартість цього майна становила 215 тис дол.

Походження коштів на придбання нерухомості Любченко-молодший пояснити журналістам не зміг. На питання, чи допомагали йому з купівлею батьки, він відповів: "Напевно". Любченко-старший не пояснив походження статків його сім'ї.

У декларації за 2020 рік Любченко вказав по квартирі у Смілі та Черкасах та дві квартири в Києві, земельну ділянку у Кіровоградській області площею 43,8 тис кв метрів та автомобіль Land Rover Evoque, зареєстрований на дружину. На рахунках у банках новопризначений міністр разом з дружиною тримають 82 тис дол, 48,8 тис євро та 829 тис грн. Ще є готівка: 12 тис дол, 90 тис грн та 14 тис євро. Для мешканців Печерських пагорбів це небагато.

"Я не думаю, що він буде гіршим міністром економіки, ніж його попередник. Зрештою, якщо говорити про виконання податкових планів, то свою роботу Любченко виконував добре. Але якщо ми говоримо про завдання реформувати податкову, то вона за цей час не реформувалася", – вважає інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.

У Мінекономіки повноваження Любченка будуть майже протилежними до тих, які він виконував у податковій. Замість того, аби забезпечувати виконання плану із збору податків, йому доведеться працювати над підвищенням конкурентоспроможності економіки та розвитком підприємництва.

Чи впорається з цим людина, яка майже 20 років присвятила збиранню податків, покаже лише час.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail