Війна відмінила партійний принцип?

Ще три тижні тому це було важко уявити. Чільного представника партії «Пропозиція», певною мірою опозиційної політичної сили, Андрія Райковича нинішня монопартійна влада «Слуг народу» призначила головою Кіpовогpадської обласної адміністpації.

Тоді, коли закінчувалась одноосібна влада Компартії, Україна шукала нові форми управління державою, партійний принцип здавався прийнятним. Він виправдав себе у практиці світових демократій. Найуспішніші країни світу використовували його. Здається, все просто і логічно: в умовах багатопартійності на загальних виборах народ віддає свою довіру одній або кільком з них. А вони, у свою чергу, формують органи влади і беруть на себе відповідальність за все, що відбувається в країні.

Та вже на перших порах цей принцип почав шкутильгати. Бо ж партії, які були створені знизу, знайшлось кому розвалити, а нові з’являлись масово і були, як правило, кишеньковими утвореннями новоявлених олігархів. Пішли в ті партії люди не ідейні, а корисливі. Для яких головним було не змінювати країну на краще, а якомога вигідніше влаштуватися самому та забезпечити своїх дітей, кумів, братів, сватів. Для них партії стали своєрідними годівничками, комфортними стежками до крісел, посад та матеріальних благ. Партії мали б залучати до управління професіоналів, цінувати їх, адже від результатів роботи залежала їхня дальша доля на виборах. А натомість більшість партій стали закритими клубами пристосуванців, нікчем, а то й відвертих шахраїв.

Пригадуєте анекдот, який побутував десять років тому, про донецьких, яких ловлять на вулиці і відправляють на посади у Київ? Та що там про інші регіони… На наших очах багато відомих в області людей поміняли по кілька, а дехто й десяток партій. За таких умов справді неоціненні риси – професіоналізм, управлінські якості, системність та стретегічнічть мислення відійшли навіть не на другий, а на десятий план.

Призначення Андрія Райковича – перша ластівка того, що такий непродуктивний і навіть згубний підхід може бути зламаним. Звісно, зараз обставини важкі, війна. Але хай би і після неї такий підхід зміцнивася і закріпився.

Це призначення стало несподіванкою для багатьох партійних лідерів області. Дехто взагалі відмовився коментувати. Інші у коментарі агенству CBN висловили нерозуміння і подив. Голова фракції «Батьківщини» в облраді, колишній голова облради Олександр Чорноіваненко: «Я хочу сказати, що це досить незрозуміле рішення. Я працював радником голови військової адміністрації на громадських засадах. Перші дні було тяжко, зараз усе налагоджено. Для голови адміністрації це такий «подарунок» був, умовно кажучи. З чим це пов’язано? Про це знає тільки Офіс президента і ще кілька людей тут, в області…» Депутат міськради Кропивницького від «Європейської солідарності», колишній народний депутат Костянтин Яринич: «Для мене це несподіванка. Навіть в указі президента немає повної аргументації, тому якісь причини лежать у площині того, чого я знати ніяк не можу. Інтерпретувати зі свого погляду мені це дуже складно. Я не знаю, чим це викликано».

І ніхто не сказав про те. що Андрій Райкович має потужніший досвід, можливості і підтримку. Ніхто не заперечує, що Марія Чорна теж робила усе можливе. Але Андрій Райкович справді загартований менеджер. Спочатку утриманням ситуації на виробництві, яке, як багато інших, могло бути розвалене і знищене. Натомість розвинулось і стало одним з кращих. Потім в органі місцевого саморядування, де слід було навчитися враховувати громадську думку, формувати державницький світогляд і позицію. Не забарились випробування: епідемія, природна стихія, коли шквал зруйнував частину міста, вибух будинку на Попова. Скрізь треба було організувати, захистити, допомогти, забезпечити, розрадити, дати надію і реальну підтримку.

Тепер вітчизняна війна. І теж переселенці, горе, втрати, нестатки. Усьому треба дати раду. «Я служу громаді. І коли мені зателефонували і сказали, що є така необхідність, то я не можу відповісти «ні», коли мова йде про державу. …У час війни, героїчної боротьби нашого народу з російським агресором за свою землю, за свою свободу, за мир у Європі ця довіра і ця відповідальність множиться майже на мільйон. Бо стільки нас у центрі України», – зазначив Pайкович.

А потім буде відбудова.

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail