Знову наш земляк Татаров: справу проти головного олігарха зливають

У той час, коли президент оголосив курс на деолігархізацію, повністю зливається справа фактично проти одного з головних олігархів країни Рената Ахметова. І, схоже, прямий стосунок до цього має наш високопоставлений земляк, заступник голови офісу президента Олег Татаров. Йдеться про Ротердам+.

Її кілька разів закривали, не продовжували строки слідства, численні експертизи не визнаються такими, що підтверджують прямі збитки. А йдеться про майже 40 мільярдів гривень. Ці маніпуляції зі справою стали можливі і через відсутність керівника спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Його обрання зараз необгрунтовано затягується. Однією з причин цього затягування цілком може бути і справа Роттердам+, адже журналісти неодноразово повідомляли про те, що парламентську квоту в комісії "курує" заступник керівника Офісу президента та фігурант розслідування НАБУ Олег Татаров. Цікавий факт: за кілька місяців до призначення в Офіс президента він особисто супроводжував Ахметова під час візиту до Антикорупційного бюро. Під час слідства НАБУ зібрало важливі докази на підтвердження того, що поява формули Роттердам+ стала наслідком цілеспрямованого просування ключової фірми олігарха – ДТЕК.

З допомогою цієї формули олігарх фактично заліз у кишеню до кожного з нас. Як це йому вдалося? Формула Роттердам+ з’явилася в березні 2016 року. Її затвердила Національна комісія (НКРЕКП), яка була створена у 2014 році в тому числі для регулювання тарифів на електроенергію. Члени НКРЕКП погодили нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію та передбачили у ній порядок формування тарифу для теплової генерації, якого до цього не існувало. 

Відповідно до цієї методики вартість вугілля як складову ціни (тарифу) на електроенергію теплових електростанцій (ТЕС) почали рахувати за формулою "вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну". Проте, по-перше, компанії фактично не несли витрати на транспортування вугілля з-за кордону, оскільки вони використовували енергетичне вугілля українського видобутку. По-друге, включення таких витрат до тарифу прямо суперечить статті 12 закону України "Про ціни і ціноутворення", згідно з якою ціна на регульований державою товар (яким є електрична енергія) повинна включати тільки ті витрати, які понесені під час його виробництва. Тобто споживачів змусили платити за витрати, яких фактично не було і які суперечили закону. Формула проіснувала до 1 липня 2019 року.

Більше того, у матеріалах справи є і публічне інтерв’ю ексголови НКРЕКП, який у 2015 році, ще до затвердження формули, говорив про абсурдність включення витрат на транспортування до тарифу. Він чітко заявляв, що це означало б скинутися всією країною на оплату кредитів олігарху. Але на початку 2016 року Вовк сам почав просувати формулу на засіданні НКРЕКП.

Генпрокурор Ірина Венедіктова пояснила 1 грудня, що конкурс з обрання керівника САП затягується через те, що комісія не може зібратися. Вона сказала, що у зволіканні є "суб'єктивні чинники окремих людей".

Прозоре та відповідне до критеріїв обрання нового очільника САП є одним з критеріїв за так званим механізмом призупинення безвізу з боку Євросоюзу. Посольства ЄС і США в Україні прямо заявляли, що від прозорості обрання нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури залежатиме подальша підтримка України.

І ось, коли вже наприкінці минулого тижня було призначене засідання з обрання керівника САП, інформація про нього різко зникла і з сайту офісу президентв, і з сайткуГепрокуратури. Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявляє, що заступник керівника офісу Олег Татаров готує фальсифікацію конкурсу на керівника САП, а допомагає йому в цьому генпрокурорка Ірина Венедіктова.

За матеріалами УП


Надрукувати   E-mail