90 мільярдів розподілятиме таки Яринич?

Одна з больових точок нинішньої ситуації в країні – медична рефорома. Усі розуміють, що вже повертатись назад неможливо, але як рухатись вперед, коли у деяких галузях – психіатрії, фтизіатрії, попереду замаячив глухий кут? Одним із виходів з цього кута у МОЗ, схоже, розглядають можливість призначення нового голови Національної служби здоров’я, який грамотно розрулить ситуацію, зуміє розпорядитися 90 мільярдами бюджету НСЗУ так, щоб це було і прозоро, і доцільно, і ефективно.

Навколо цього призначення триває велика боротьба. Уже двічі призначався конкурс, лунають заяви, заперечення й протести. Багато претендентів з різних причин відсіялись. Нинішній міністр охорони здоров’я Максим Степанов провів співбесіди онлайн (вони викладені на ютубі) і за оцінками багатьох експертів, зробив свій вибір. І це – добре відомий у Кропивницькому головний лікар обласного онкодиспансеру, екснардеп, колишній опонент ексміністерки Ульяни Супрун, Костянтин Яринич. Звісно, його кандидатуру ще має затвердити Кабмін.

Під час співбесіди звучали цікаві запитання. Наприклад, про власні невдачі і висновки з них. На це Костянтин Володимирович відповів у трьох варіантах – лікарські невдачі (медицина, на жаль, не всесильна); не вдалося перевезти на неокуповану територію увесь Донецький медичний університет; під час роботи в парламенті не прийняті проєкти законів, які ретельно і довго готувалися.

Перші три кроки на посаді голови НСЗУ він одначив так: ознайомлення з колективом, і не просто представлення, а щоб відчути плече один одного, фахову підготовку, спільне розуміння напрямку руху; з’ясування проблем у роботі електронної системи e-health, які, на думку Яринича, часом заважають пацієнтоцентричності у роботі лікарів; удосконалення програми реімбурсації.

Серед пріорітетів він назвав неможливість скорочення мережі медичних закладів та необхідність фінансування галузі на рівні не менше п’яти відсотків ВВП країни. Це надзвичайно важливо ще й для того, аби втримати медичні кадри, які сьогодні масово виїздять. А справжню роль медичного працівника ми особливо відчули за умов нинішньої вірусної епідемії.

Формування тарифів на медичні послуги, переконаний Костянтин Яринич, має бути прозорим. І тут не можна ігнорувати медичні протоколи й настанови, але й паралельно має бути контроль за якістю надання медичних послуг. Формувати тарифи також слід, враховуючи інформацію з різних рівнів їхнього надання – від сільської амбулаторії до спеціалізованих центрів.

Думки, висловлені Костянтином Володимировичем, очевидно, правильні і кваліфіковані. От тільки де взяти кошти на все це? 90 мільярдів може не вистачити…

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail