Чудеса із Донецьким медичним

У ЗМІ з’явились повідомлення, що вчена рада Донецького національного медичного університету прийняла рішення закрити філію у Кропивницькому. Вона працюватиме лише до кінця навчального року.

У інтерв’ю Суспільному тимчасово виконуючий обов’язки керівника відокремленого підрозділу ДонМУ Сергій Нестеров пояснив, що відповідно до нових вимог Міністерства освіти філія навряд чи отримає ліцензію, бо не може забезпечити достатнього науково-педагогічного складу викладачів.

За словами Сергія Нестерова, у філії Донецького медичного університету навчається тисяча студентів з понад 20 країн світу, здебільшого з Єгипту, Марокко, Лівану та Індії. Студентів та викладачів переведуть у інші філії, або у Краматорськ, чи навіть у інші внз.

За словами представниці студентського самоврядування п’ятикурсниці Яни Соболь-Талибгизи, студенти шоковані рішенням всеної ради, їм нічого конкретно не повідомляли. Вона каже, що кілька десятків студентів уже працюють у лікарнях міста, і якщо філію закриють, деякі студенти з фінансових причин змушені будуть покинути навчання.

Це не перша неприємна несподіванка у ДонМУ. Його філію з великою прихильністю і надією зустріли у Кропивницькому, адже медичних кадрів в області катастрофічно не вистачає. Але вже через три роки тоді третьокурсники (а набір тут починався з першого курсу) оголосили одноденний страйк: не вистачає підручників, обладнання, не укладені угоди з клініками, не достатньо викладачів, які повною мірою володіють англійською (студенти-іноземці вивчають російську й українську, але згідно контрактів їх мають забезпечити і англомовними викладачами).

Тодішній декан Олександр Мухін не тільки не заперечував, що вимоги студентів обґрунтовані, а ще й додавав: не укомплектована бібліотека, не працює спортзал, погані умови в їдальні та гуртожитку. А головне – керівництво вищого навчального медичного закладу відмовилось від співробітництва із лікарнями, не підписано жодної угоди, не проведено взагалі закупок обладнання. У Кропивницький терміново приїхав тодішній перший проректор Ігор Хрипаченко. У розмові із журналістами він звинуватив у всьому керівництво міжнародного відділення і заявив, що більшість студентів не оплатили повністю навчання і взагалі, знаходяться в Україні нелегітимно, бо їхні документи не оформлені, як слід.

Олександра Мухіна звільнили з посади. На той час уже було озвучено, що фірма, яка займалася залученням студентів-іноземців та оформленням їхнього перебування в Україні, не доплатила медичному університету 31 мільйон гривень і один мільйон євро. Представник фірми «Українські освітні послуги» Олег Коротенко заявив, що ці звинувачення безпідставні. Мовляв, якби реально були допущені такі зловживання, поліція уже б викликала на допити, а їхню ліцензію було б відкликано.

Та, як виявилось, Олег Коротенко лукавив, бо на той час проти фірми-контактера уже було порушено не одну кримінальну справу. Чому вчасно не відреагував університет – невідомо. Через якийсь час знову трапилося кілька випадків, коли студенти-іноземці повністю оплатили навчання, а гроші десь зникли.

У відкритому доступі тоді з’явились дані щодо фірми «Українські освітні послуги»: вона була зареєстрована у Харкові, на околиці міста, у приватній квартирі старої багатоповерхівки. Там же зареєстровано ще три комерційні структури, зовсім іншого профілю діяльності, засновником яких значиться Алла Наволокіна. Людина з таким ім’ям була помічником ректора Донецького медичного університету. Коли піднялась хвиля студентського обурення, її звільнили, нібито дізнавшись про цей «формальний» зв’язок із фірмою-контактером. На англомовному ж сайті цієї фірми, значилася адреса в Одесі, за якою знаходиться невеликий торговий центр і відділення Нової пошти…

Позаторік на початку лютого 850 студентів-іноземців наказом першого проректора Ігоря Хрипаченка відраховані і мали бути депортовані з України. Звісно, такий поворот подій викликав тоді хвилю протестів і мітингів у Кропивницькому. Особливо боляче і неприємно було бачити в руках студентів плакати «Україно, ми довіряли тобі!»

Цей наказ був виданий буквально напередодні арешту ректора університету Петра Кондратенка. Співробітники СБУ повідомили, що задокументували факти отримання одним із керівників університету у 2018 році від представника комерційної структури (очевидно, йдеться про фірму-контактера) двох автомобілів BMW, вартістю понад сто тисяч доларів за невтручання у процес прийому студентів. На машини вже накладено арешт. Ректорові і представнику комерційної структури оголошено підозру. У своєму відеозверненні Петро Кондратенко заявив, що ці звинувачення – результат його спроб припинити схему розкрадання грошей студентів та шляхи незаконної міграції іноземців. Але водночас стало відомо, що однією з машин користувалася його дружина. Суд арештував уже колишнього ректора, але оперативно було внесено близько двох мільйонів гривень застави і він опинився на волі. Чим завершилося розслідування – досі невідомо. І чи були причетні до такого нахабного розкрадання коштів (йшлося про десятки мільйонів гривень) інші співробітники університету чи й сторонні особи?

Адже Петро Кондратенко заявляв про напади на нього та тиск, у тому числі й з боку правоохоронних органів, аби він виконував будь-які вимоги фірми-контактера. Його тодішній помічник Сергій Нестеров, колишній мешканець Макіївки, очолював громадську організацію «Народне коло», Він розповідав журналістам про громадський аудит ситуації в університеті, про якісь сенсаційні викриття. Але нічого конкретно так і не було оприлюднено.

Зате у соцмережах з’явились скріншоти зі сторінок, де вказується, що співзасновником цієї громадської організації є також така собі Світлана Дадашева. Ця жінка внесена до бази «Миротворець» як представник волонтерської організації, що підтримує бойовиків. У соцмережах хвалився своєю участю у референдумі ЛНР і інший провідний фахівець університету, як він себе називає, Сергій Стулов. Цей військовий пенсіонер із Алчевська теж заявляв про власний аудит міжнародного факультету. Саме ці люди від імені ректорату ще з листопада 2018 року контактували зі студентами-іноземцями. На яких підставах і яким чином вони опинилися на цих посадах, навіть не маючи медичної освіти?

Тим часом адвокати постраждалих студентів, висловлювали припущення, що уся ця «весела» історія організована спецслужбами РФ для того, аби дискредитувати і знищити міжнародне навчання в Україні під брендом Донецького національного медичного університету. Адже якраз напередодні резонансних подій, та частина цього внз, яка залишилась у ДНР (там і левова частка бібліотеки та обладнання) була офіційно акредитована, як російський навчальний заклад. Звісно, зі збереженням імені Горького, яке спочатку фігурувало і у назві Кропивницької філії, а потім швидко зникло. Його випускникам вручатимуть дипломи російського зразка. А депутат Держдуми РФ Михайло Заліханов отримав звання почесного професора медуніверситету.

Чи повернуто зниклі кошти студенів? А дехто з іноземців мав чеки про перерахування 10-12 тисяч доларів, які тоді називали фальшивими. Можливо, якраз на ці гроші і треба було розвивати наукову базу університету, запрошувати відповідних викладачів? А тепер їх, виявляється, немає. І Сергій Нестеров – тимчасово виконує обов’язки керівника відокремленого підрозділу ДонМУ.

Світлана Орел

А тим часом: Студенти Донецького національного медичного університету, які навчаються у Кропивницькому, започаткували флешмоб #ЗАХИСТИТИ_ДНМУ. Вони просять дати їм можливість навчатися в обласному центрі, оскільки у 2016-2020 роках вони підписували угоди на навчання саме у Кропивницькому. А т. в. о. голови облдержадміністрації Валерій Жалдак доручив напрацювати дорожню карту збереження медвишу в Кропивницькому.


Надрукувати   E-mail