Народився Марко Лукич Кропивницький 7 травня (25 квітня за старим стилем) 1840 р. у селі Бежбайраки на Херсонщині (тепер с.Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області) в день святого Марка. «Покійна мати, – згадував актор, – моє народженіє оповила чималою фантазією, наприклад, розказувала, що, нібито цілий день над двором, де ми мешкали, літали два орли і все клекотали, далі посідали на величезній тополі і дивились на неї, вона ж сиділа в той час на ганку і дивувалась смілості орлів. <…> Розказувала ще деякі прикмети та я вже позабув».
Варто зауважити, що стосовно дати народження Кропивницького існують розбіжності. Так, Микола Смоленчук у своїй праці «Марко Кропивницький і його рідний край» (1971) зауважує, що у знайденій ним метричній книзі Покровської церкви села Бежбайраки записано, що драматург з’явився на світ 10 травня (22 травня за новим стилем) 1840 р. Згадана обставина через багато десятиліть по смерті митця дала підставу вважати цю дату офіційною.
Однак парадокс у тому, що сам письменник днем свого народження вважав 25 квітня (7 травня – за новим стилем) 1840 р. «Я родився в с.Бешбайраках 25 апріля 1840 р.», – написав він власною рукою у своїх спогадах під назвою «Автобіографія (За 65 років)», над якими працював в останній рік свого життя. Є й інший важливий документ із цією ж датою, створений митцем двома роками раніше, – «Спогади про Бобринець і бобринчан (Спогади Марка Лукича Кропивницького)». Про 25 квітня як свій день народження згадує Кропивницький також у листах до друзів. Так, 13 травня 1885 р. в листі до Павла Карпинського він пише: «А я був 25 апреля іменинник, і хоч би одна каналья з харківців догадалась стукнути два слова… Зато одесити і київці почтили».
Драматургів син Володимир у своїй книзі «Із сімейної хроніки Марка Кропивницького (Спогади про батька)» теж поміж іншим називає цю дату як день народження батька: «Свої іменини 25 квітня він проводить у сім’ї» (мається на увазі 1900 р.).
Навіть ім’я Кропивницького опосередковано вказує на 25 квітня – день святого Марка. Особливої ваги ця обставина набирає на тлі того, що мати письменника щиро вірила в різні прикмети.
Звідки з'явилась інша дата у метричній книзі, можна лише здогадуватись. Дуже ймовірно, що це елементарна канцелярська помилка. До метричної книги замість дати народження могли внести дату реєстрації народження дитини. Тим більше, що батько Кропивницького появу на світ нащадка, швидше за все, святкував не один день. Із мемуарів драматурга відомо, що гарно погуляти Лука Іванович любив ще до одруження. Неабиякий запій був у нього й після того, як його покинула дружина – Маркова мати. «Почали одвідувать батька приятелі, подаючи різні поради та запиваючи кожну пораду горілкою та вишнівкою, – згадував письменник. – <…> Повелось мало не щоденне п’янство <…> І так протягнулось діло до зими». А тут був такий привід. Вельми сумнівно, щоб в освіченій дворянській родині Кропивницьких не знали, коли насправді народився син.
Зрешою, не надто важливо, якого числа народився Марко Кропивницький.Нехай у нього буде дві дати народження. Хоча правильна дата – 7 травня.
Анатолій Новиков, доктор філології, професор