Минулого тижня відзначали Всесвітній день авіації та космонавтики і День працівників ракетно-космічної галузі України. Павло Попович, перший космонавт-українець, зазначив: «Якщо уважно проаналізувати, космонавтика походить з України. Лишень подивіться: Кибальчич, Кондратюк, Корольов, Челомей, Янгель, Глушко… Українці зробили величезний внесок у розвиток світової космонавтики. Я українець і пишаюся цим».
Справді, найбільші космічні досягнення людства були пов’язані з українцями: завдяки Сергію Корольову люди полетіли в космос, завдяки Юрію Кондратюку люди висадилися на Місяць. Якщо про життєвий шлях Сергія Корольова та його українське походження відомо всім, то ім’я Юрія Кондратюка потребує активної популяризації. Юрій Кондратюк (справжнє ім’я Олександр Шаргей) – це український вчений-винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів, автор так званої «Траси Кондратюка», яку він описав у своїй книзі «Завоювання міжпланетних просторів», надрукованій у 1929 році. Ідеї та креслення Юрія Кондратюка були використані Джоном Хуболтом, одним із керівників космічної програми NASA “Apollo”, для планування висадки американських астронавтів на Місяць. Коли 20 липня 1969 року американський пілотований космічний корабель “Apollo-11” уперше доставив людей на поверхню Місяця, командир корабля Ніл Армстронг здійснив мрію Юрія Кондратюка – рандеву на місячній орбіті. Постать Юрія Кондратюка є особливо значущою для Кіровоградщини: він жив у Малій Вискі Єлисаветградської округи в 1921-1925 роках, у цей час він працював на місцевому цукровому заводі.
З України вийшло 16 радянських космонавтів та 10 космонавтів/астронавтів, які полетіли в космос під прапорами інших країн. У 1997 році вперше в історії українець полетів у космос під прапором своєї держави – космонавт Леонід Каденюк входив до складу екіпажу місії STS-87 як фахівець з корисного навантаження. Протягом 16-денного космічного польоту Леонід Каденюк виконав десять експериментів з вивчення впливу мікрогравітації та невагомості на ріст рослин, а також низку експериментів з тематики «Людина і стан невагомості». Завдяки Леоніду Каденюку вперше в космосі пролунав гімн України, а в космічний простір піднялися прапор і герб України.
Олександрія має власного космонавта – Леоніда Попова. Зараз точиться багато дискусій щодо доречності вшанування цієї особистості, але на захист Леоніда Попова слід зазначити, що здійснюючи свої польоти в радянські часи, він завжди підкреслював своє українське походження: під час своїх трьох космічних польотів (1980, 1981, 1982 роки) він, а відповідно й весь його екіпаж, мав позивний «Дніпро».
На жаль, інший льотчик-космонавт з Кіровоградщини, уродженець Світловодщини Юрій Маленченко, здійснив свої космічні польоти як офіцер російських військово-повітряних сил, причому його останній політ відбувся в 2015 році – вже після початку російсько-української війни.
Зараз тема космосу в Україні відійшла на другий план, але навіть в умовах війни космічні дослідження тривають. 2 серпня 2023 року з Центру космічних польотів у Вірджинії, США відбувся успішний пуск ракети-носія середнього класу “Antares”. Основна конструкція першого ступеня ракети-носія і частина наземного обладнання були розроблені в КБ «Південне» та виготовлені на заводі «Південмаш» (м. Дніпро) на замовлення корпорації Northrop Grumman (США). Підготовку до пуску, випробування та пуск ракети-носія “Antares” було проведено за участі фахівців КБ «Південне», які в режимі реального часу здійснювали технічну підтримку пуску та в повному обсязі забезпечили виконання усіх операцій у своєму секторі відповідальності.
Щодо космічних польотів – українці зараз не можуть полетіти в космос у якості космонавтів, але можуть стати космічними туристами. 26 січня 2024 року уродженка Одеси Ліна Бороздіна здійснила суборбітальний політ у складі місії Galactic 06 компанії Virgin Galactic – вона стала першою українською жінкою в космосі.
Для вшанування космічних досягнень України в Олександрійському міському музейному центрі імені Худякової А. Ф. створено «Кімнату космонавта». Просвітницькі екскурсії «Україна та космос» були проведені для вихованців ДНЗ №18, учнів Звенигородської гімназії, відвідувачів дитячої студії Альони Башкалової, студентів Олександрійського коледжу культури і мистецтв.
Таня Вальчишина
На фото: один з керівників космічної програми NASA “Apollo” Джон Хуболт розробляє політ американської місії на Місяць по «Трасі Кондратюка», 1960-ті роки