Лукашенко лікує не лише трактором

Інтернет облетіла фраза Президента сусідньої Білорусі Олександра Лукашенка, що від корановірусу найкращі ліки – попрацювати на тракторі.

Білорусь - єдина країна Європи, де на час написання цих рядків немає тотального карантину. Всі ходять на роботу, працюють громадський транспорт, виші, школи, дитсадки (хоча можна дітей туди не водити),театри (в репетиційному форматі, бо глядачів мало), кафе, розважальні центри. Чемпіонат з футболу проводиться. Президент Лукашенко збирається на 9 травня парад провести.

Опозиція в публікаціях та і коментарях (менш лайливих по формі, ніж в Україні) використовує ситуацію з епідемією для чергових звинувачень свого лідера в узурпації влади та розвалі економіки. Стосовно економіки – побіжний погляд з боку.

Білоруський жіночий одяг, білоруська косметика та білизна (хоча їх співвідношення ціна-якість, на мій погляд, неоптимальні) зуміли досить впевнено вкоренитися на українському ринку. На щорічній міжнародній виставці АГРОЕКСПО в Кропивницькому навіть далека від агросфери людина помічає потужну сучасну техніку з Білорусі. Великі комфортабельні автобуси на 111, 116 та деяких інших маршрутах Кропивницького теж білоруські.

Опозиція цієї країни закликає відмінити парад і оголосила Народний карантин, що передбачає самоізоляцію, уникнення людних місць та старанне дотримання санітарних норм. Певні обмеження діяльності в Білорусі і без того діють, та основні сили керівництво країни зосередило на тестуванні хворих, відстежуванні їхніх контактів та госпіталізації тих, у кого можна запідозрити коронавірус.

На вечір 30 березня в Білорусі на 10 мільйонів населення було за офіційними даними зареєстровано 152 випадки коронавірусу «КОVID-19». Виписано 144 пацієнти. Про загиблих офіційно не повідомлялося. 31 березня стало відомо, що від коронавірусу помер 75-річний актор Віктор Дашкевич. За слвами рідних, він мав хронічну обструктивну хворобу легень

«Статистикою маніпулюють, реальні цифри приховують»,- обурюються опоненти мінської влади. Можливо. Але статистикою може маніпулювати і влада будь-якої країни у який завгодно бік (перебільшення теж) для того, щоб примусити людей ретельніше дотримуватися карантину, щоб здобути реноме рятівників нації, а також заради одержання фінансової допомоги та комерційних вигод від продажу медикаментів і засобів захисту.

Для збереження певної психологічної рівноваги в умовах пандемії Білорусь має і матеріальний фундамент: якщо вірити заступниці міністра охорони здоров’я країни Олені Богдан. Вона повідомила на пресконференції, що Білорусь має на 100 000 населення 22 апарати штучної вентиляції легень, які необхідні хворим на пневмонію внаслідок ускладнення коронаврусу. Буде і 38, якщо переобладнати під вентиляцію легень наркозно-дихальну апаратуру. Для порівняння заступник міністра навела й такі цифри: у Сполучених Штатах індекс забезпечення допоміжного вентиляційного обладнання становить 18 на 100 000 людей, 12,9 у Великобританії та 8,3 в Італі.

Прикинемо, що у нас. Якщо помилюся, можете перерахувати самі. В Україні, зазначив головний санітарний лікар Віктор Ляшко, близько 4000 таких апаратів. Населення нашої держави – 42 мільйони. Що виходить? 10 із невидимим хвостиком апаратів на 100000 людей.

На Кіровоградщині 175 апаратів на 970 тисяч населення. На 100000 населення показник близький до американського. При масштабах епідемії у США – катастрофічно мало..

До речі ,в білоруській медицині збереглася так звана система Семашко, яка діяла в Радянському Союзі.

На вимоги білоруської опозиції посадити всіх на тотальний карантин Олександр Лукашенко відповів: «Сажать будем только тогда, когда нужно",

Незалежно від політичного курсу білоруського лідера, незалежно від його особистих якостей, незалежно від стану економіки Білорусі та ступеню демократії в цій країні, незалежно від недовіри до тих, хто крокує не в ногу з усім світом, бо хоче похизуватися, у даний час хочеться, щоб білоруська схема боротьби з епідемією дала принаймні не гірші результати, ніж максимально жорсткі моделі протистояння коронавірусу в інших країнах.

Тоді, по-перше, можна буде взяти на озброєння ефективний алгоритм спротиву епідемії без тотальної паніки і колосальних економічних втрат. А по-друге (і головне!) – якщо Білорусь вийде з пандемії без великих летальних показників (а краще взагалі без них), то це предметно засвідчить, що коронавірус не така жахлива річ, як ми зараз уявляємо.

Зоя Красінська


Надрукувати   E-mail