Мистецтво заради життя

Ці слова для більшості людей звучать абстрактно. Будь-яке мистецтво твориться ж не заради смерті, а для того, щоб прикрашати, урізноманітнювати життя, надавати йому якомога більше барв і відтінків. Але для бенефіціара художньої виставки під такою назвою, яка днями відкрилася у приватній галереї «Єлисаветград» Анатолія Шаповалова ці слова мають дуже конкретний і болючий зміст. Недарма вона зібрала найбільшу аудиторію: стільки відвідувачів не було на відкритті жодної виставки за останні десятиліття.

Очевидно тому, що родина художників Шаповалових добре відома у нашому краї. Брати Сергій і Анатолій – автори безлічі картин-краєвидів нашого міста і околиць, портретів відомих і невідомих наших земляків, неперевершених натюрмортів. Вони не лише члени спілки художників України, а й лауреати багатьох премій, володарі відзнак та нагород. Виставки картин Анатолія Шаповалова демонструвалися і у США, і у Великій Британії. Їхня творча майстерня, яку, за словами пана Анатолія, вони будували майже два десятиліття, стала місцем пленерів для художників не лише нашого краю.

Але така чисельна аудиторія зібралася ще й тому, що виставка ця носила благодійний характер: буквально – мистецтво заради життя. Онук Анатолія Шаповалова Єгор більше двох років знаходиться у комі. Лікарі в Німеччині борються за його життя і дають надію його повернення до свідомості. Але ця надія, ясна річ, коштує немало. Дев’ятнадцятирічний студент економічного факультету Київського держуніверситету, який мав значні успіхи і вже студентом співпрацював із великими банками та кампаніями, з початку широкомасштабної війни добровольцем пішов на фронт (матеріал про нього на цій же сторінці). І вже у червні 2022-го отримав тяжке поранення – уламок снаряда зачепив спинний мозок. Звідтоді у рідних є тільки надія.

Виставка «Мистецтво заради життя» стала не тільки мистецьким і благодійним, а й просвітницьким заходом. Впродовж всієї зустрічі ведучий – власник галереї Микола Цуканов вів з художником розмову про його творчий шлях, вибір стилів, новітні спрямування (прихильник реалізму в мистецтві Анатолій Шаповалов вважає авангард і кубізм ломкою в мистецтві), пошук свого обличчя у творчості, уміння бачити красу і сприймати її серцем.

Цікавим підсумком такої аналітичної бесіди став виступ відомого художника Ігоря Смичека, який обрав для себе у творчості постмодернізм і символізм. Він сказав так: «Оглянувши цю виставку, я вперше задумався, чи правильно я зробив, що відмовився писати з натури».

Справді, виставка вражає авторським поглядом на знайомі краєвиди, цікавими деталями натюрмортів, умінням схопити характерні типажі знайомих багатьом відвідувачам виставки земляків, і зовсім незнайомих людей.

Деякі картини знайшли своїх нових власників. Відповідно поповнилась благодійна скарбничка, а значить і надія на одужання Єгора.

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail