Натюрморт, в якому долі людей, залишені в речах

Наприкінці січня Музей мистецтв представив віртуальну виставку однієї картини до 70-річчя від дня народження художниці-землячки, членкині Національної спілки художників України Наталі Пухінди.

Наталія Миколаївна Пухінда народилась 23 січня 1955 року в місті Кіровограді, тут минуло дитинство і юність майбутньої мисткині. Ще тоді мала неабиякий потяг до малювання та навчалась у Кіровоградській художній школі. Далі вирушила до Одеси, де в 1975 році закінчила Державне художнє училище імені М. Грекова, потім до Львова, де навчалась у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (1983р.), відтоді мешкає вона там разом зі своєю творчою родиною. У 2001 році приєдналась до Національної спілки художників України.

Художниця працює в галузі станкового та монументального живопису, графіці, гарно володіє майже всіма основними жанрами – портрет, пейзаж, (часто краєвид поєднаний з натюрмортом) та натюрморт. Портретний живопис у доробку художниці займає скромне місце, адже вона береться портретувати лише добре відомих їй людей, сам процес вивчення натури дуже часто розтягується на роки. Найбільш вдячною формою освідчення у любові до чуттєвої матеріальної краси світу вважає натюрморт.

Різноманітні мистецькі жанри дозволяють художниці передати свій погляд на світ, як єдину субстанцію, що існує за спільними законами гармонії. Саме тому предмети у Наталії настільки портретно виразні, квіти нагадують вишукану порцеляну, пейзаж має вигляд букета у перспективі, а люди набувають квіткової декоративності. У неї дві пристрасті – антикваріат і квіти – символ краси миттєвої, краси вічної.

Провідний жанр творчості Наталії Пухінди – натюрморт в якому основна тема це долі людей, залишені в речах. Саме вони яскраво виражають її індивідуальну стилістику – лінеарна пружність і графічність силуету предметів, що ретельно виписані, подаються декоративною і виразною плямою з мінімумом світлотіні. Композиційно вони продумані і не перевантажені; за настроєм просвітлено-святкові, демонструють певну культовість мистецтва, а звідси й тягу до салонності. Всі предмети її натюрмортів: підсвічники, книжки, вази, годинники, музичні інструменти колись були фрагментами декорації життя людей, чиї реальні біографії назавжди залишись за кадром. Художниця переконана, що вивчати історію старого Львова можна не лише гортаючи сторінки книжок чи відвідуючи музеї, а й колекціонуючи антикварні речі. Малювати натюрморти з антикваріату вона почала не випадково, адже вдома було багато старовинних речей, які приносив чоловік. Це її сильно захопило.

У 2009 році у Львові була відкрита галерея «Лукас», створення якої в атмосфері культурно-мистецького життя міста було абсолютно невипадковим і саме тут була представлена творчість родини Пухінди-Турецьких. Донька Ольга та син Лук’ян продовжують творчу справу своїх батьків Івана Турецького та Наталії Пухінди.

Експонує художниця свої полотна як на престижних виставках у Києві, Львові чи Одесі, так і за кордоном – в Німеччині, Швейцарії, Австрії, Франції, Іспанії, США, Польщі, Словаччині. Про рідне місто теж не забуває. У 2011 році в залі Кіровоградського обласного художнього музею (нині Музей мистецтв) був представлений творчий доробок (понад 60 робіт) родини Пухінди – Турецьких. Це була перша персональна виставка творів Наталії Миколаївни та її родини в рідному місті. Роботи Наталії зберігаються як в музеях так і приватних колекціях.

Віртуальна виставка однієї картини до ювілею художниці-землячки презентує живописну роботу «Осінь» (2008), яка характеризує своєрідну творчу манеру художниці, де головні герої натюрморту незмінні – квіти, вази, атрибути мистецтва та дари осені. Робота була передана до фондового зібрання музею після відкриття персональної виставки.

Музей мистецтв


Надрукувати   E-mail