Не Ільїним єдиним…

Нещодавно згадували про сторіччя найвідомішого колекціонера Кропивницького Олександра Ільїна. Та не одним Ільїним, збирачем антикваріату, живопису, нумізматики та букіністом відоме наше місто та область.

Першим найпомітнішим колекціонером по праву слід вважати Володимира Ястребова, із колекції старожитностей якого ще у позаминулому столітті було започатковано зібрання нинішнього обласного краєзнавчого музею. Нині його частиною стали і деякі речі зі спадку Олександра Ільїна.

Антикваріатом вважаються речі, старші за пів сторіччя. Люди, що їх збирають, ці корисні диваки, уже багато років об’єднані в міський клуб колекціонерів. Кількість та якісний склад клубу коливається та трансформується щодо напрямків збирання. У 60-80-х роках минулого століття в клубі домінували філателісти – збирачі марок, конвертів, поштових листівок, предметів зі спеціальними погашеннями. За ними по кількісному рангу йшли нумізмати та фалеристи, тобто збирачі монет та знаків і значків. Збирання орденів та медалей теж було присутнє, але за радянської доби знаходилось під ідеологічною та юридичною забороною. Були у клубі і букіністи, збирачі зброї, годинників, та різних старожитностей. Серед основної маси відвідувачів, були і формально не члени клубу, такі, як той же Олександр Ільїн. Вони стояли вище, понад членством, і заходили зрідка – вирішувати свої локальні особисті комерційні питання. Є такі неформали і зараз.

Одне з найкращих зібрань старовинних предметів належить Миколі Цуканову, власнику галереї «Єлисаветград», де воно виставлене для вільного огляду. Є велика кількість старожитностей: кераміка, меблі, рушники та вишиванки, предмети побуту, світлини і таке інше у зібранні Володимира Нагорного. Обидва, так само, як і Юрій Тютюшкін, формально не належать до клубу колекціонерів.

Нині у клубі домінують нумізмати та фалеристи. Перших нещодавно теж дуже поменшало, бо у клубі стало неможливим отримувати по абонементу сучасні українські монети. Раніше тут діяв абонемент на марки та конверти, а кілька років навіть на значки певної тематики. Стосовно значків, то основними темами їх зібрання були геральдика, ювілеї міст та сіл, окремі міста, футбол та спорт. Зараз у фалеристичних зібраннях домінують інші теми – місцеве краєзнавство (значки різної тематики, що стосуються міста та області), комсомол, і трохи геральдики та футболу.

Не припинилася і виставкова діяльність. Лише на початку цього року, до оголошення карантину, член клубу Віталій Постолатій організував в ОУНБ імені Дмитра Чижевського дві тематичні виставки поштових листівок (Новий рік – Різдво та день святого Валентина – 8 березня).

Найважливіший підсумок такої тихої роботи колекціонерів – те, що на базі таких зібрань можна відкрити уже кілька пристойних невеликих музеїв різного спрямування. Є у місті, наприклад, цікаві зібрання гасових ламп та ліхтарів Сергія Ворони чи медичних значків та знаків Вадима Кащенка. Тягне на музей і футбольне зібрання виконавчого директора ФК «Зірка» Андрія Перевозника.

А поки що наше місто привабливе майже десятком інших музеїв. А ще місто славне тим, що із проголошенням незалежності України в ньому було започатковано проведення зльотів геральдистів України. Це збирачі предметів геральдики, її дослідники та розробники гербів міст, сіл чи різних установ. Саме з нашого міста, з 1992 року цей рух поширився Україною, і такі зібрання однодумців відбуваються щорічно.

Тож колекціонування справа не лише цікава, але і дуже корисна, яка допомагає зберігати нашу історію та захищає її від небуття.

Анатолій Авдєєв


Надрукувати   E-mail