Кожного дня ми бачимо, як через COVID-19 тисячі медиків працюють у складних умовах. Вони ризикують своїм здоров’ям, рятуючи інші життя, забуваючи про втому та власні тривоги. У цих умовах перед медичною галуззю постали нові виклики, отож, з’явилися нові підходи, нові організації, нові ініціативи. Про них ми запитали генерального директора комунального некомерційного підприємства «Регіональний центр громадського здоров’я Кіровоградської обласної ради» Івана Касьяненка.
– Як і коли виникла, очолювана вами установа, на основі чого, яка її мета?
– Комунальне некомерційне підприємство «Регіональний центр громадського здоров’я Кіровоградської обласної ради» створений рішенням її сесії у 2018 році з метою забезпечення збереження здоров’я населення, проведення моніторингу захворювань, здійснення групової та популяційної профілактики захворюваності, боротьби з епідеміями та забезпечення стратегічного управління з питань громадського здоров’я у Кіровоградській області.
Наразі КНП «РЦГЗ КОР» формує і визначає напрямки діяльності дослідження стану здоров’я та дотримання здорового способу життя мешканцями нашої області. Водночас бере активну участь в протиепідемічних заходах профілактики захворювань на COVID-19.
До складу КНП «РЦГЗ КОР» увійшов обласний Центр здоров’я департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА. Можливо, до складу центру увійде і ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України», чи інші комунальні підприємства відповідного профілю, які будуть визначені департаментом охорони здоров’я Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Структура і штат на сьогодні передбачені для забезпечення та виявлення інфекційної та неінфекційної захворюваності, визначення нових чинників впливу на здоров’я населення природного та неприродного походження, встановлення причинно-наслідкового зв’язку, що особливо важливо для профілактики захворювань. Ми також проводимо організаційні, методичні та аналітичні заходи щодо здійснення в області імунізації населення для профілактики інфекційних захворювань.
– Які напрямки роботи і перспективні завдання ви вже визначили?
– Їх доволі. Це дуже широкий спектр роботи. Передусім, це моніторинг і реагування на небезпеки для здоров’я та надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я. Це захист здоров’я, гарантування безпеки довкілля, праці та безпечності харчових продуктів. Це епіднагляд і висвітлення стану здоров’я та добробуту населення, профілактика хвороб та раннє їх виявлення; забезпечення стратегічного управління в інтересах здоров’я та добробуту; забезпечення сфери громадського здоров’я кваліфікованими кадрами в достатній кількості; інформаційно-роз’яснювальна діяльність, комунікація та соціальна мобілізація в інтересах здоров’я; сприяння розвитку наукових досліджень у сфері громадського здоров’я для наукового обґрунтування політики і практичних втручань і таке інше.
– Які проблеми постали перед обласним лабораторним центром нині, під час боротьби з СOVID-19?
– Найголовніше зараз – оперативне та максимально широке здійснення лабораторних досліджень методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) для визначення наявності коронавірусної інфекції. Отож, маємо велику потребу у додатковому облаштуванні ще двох робочих місць для лікарів-вірусологів. У області це єдина лабораторія, яка виконує такі дослідження та веде відповідну реєстрацію згідно чинного законодавства.
– Скільки та які саме аналізи (дослідження) проводить вірусологічна лабораторія?
– Нині вірусологічна лабораторія виконує близько 500 досліджень на добу, працюючи у три зміни на одному робочому місці. Наразі всі інші дослідження на вірусні гепатити В і С, грипу А і В, парагрипу, аденовірусної інфекції та інші припинені у зв’язку з виконанням досліджень на COVID-19. Вірусологічна лабораторія ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» зможе провести максимальну кількість досліджень (до 600 на добу) жителям нашої області лише при певній доукомплектації. Тому і виникла нагальна потреба у додатковому облаштуванні двох робочих місць.
– Саме тому ви й звернулися до громади міста та області?
– У зв’язку з поступовим послабленням обмежень, пов’язаних з карантином, будуть відновлені планові операції та госпіталізації хворих. Щоб унеможливити випадки зараження медичних працівників під час планових операцій, всім пацієнтам в обов’язковому порядку проводитимуть ПЛР-тестування на коронавірус.
Отож, ми звертаємося до громади міста та області з проханням надати благодійну допомогу у будь-якому розмірі, аби придбати обладнання і витратні матеріали для таких досліджень. Перелік матеріалів, складений лабораторією, можемо надати за запитом. Загальна вартість необхідного зразка близько одного мільйона 150 тисяч гривень. Наша ініціатива ґрунтується на тезі «Переможемо COVID-19 разом!».
Благодійну допомогу можна надсилати на АТ «УКРСИББАНК».
Код за ЄДРПОУ юридичної особи 34249236.
Валюта рахунку UAH.
№рахунку UA703510050000026000879004667
Розмову вів Любомир Романов