У Кропивницькому підросли шикарні фотомоделі

Для появи перспективних моделей, про які мріє кожен фотограф, необхідні особливі умови. Далеко не кожен рік є для них сприятливим. А от навесні і й на початку літа 2020-го зірки зійшлися оптимально для того, щоб вони показали себе світу в усій красі.

Їхня краса нерозривно пов’язана з розмірами. Чим він більший, тим яскравіше враження. Мова йде про гриби. Кілька минулих сезонів, коли починало пекти уже з березня і посуха тривала майже до листопада, не були їм на користь. А цьогорічний дощовий і прохолодний травень і червневі зливи порадували ось такими екземплярами.

Коричневий гриб розмірами навіть не з тарілку, а ціле блюдо – то шампіньйон (печериця), відзнятий на Старій Балашівці у Кропивницькому. У магазинах ми звикли бачити шампіньйони з діаметром шапочки не більше 5-7 сантиметрів, але тут усе по науці. У природі за комфортних умов печериці можуть досягати 25 см у діаметрі капелюшка.

Дощовик, що формою нагадує повітряну кулю і в перезрілому вигляді наповнений жовтим порохом, знайдений у Великій Северинці Кропивницького району. Минулої осені в лісопарковому масиві обласного центру я бачила старі дощовики розміром з пуфик, на якому й дорослий міг би посидіти.

Білявий стрункий красень, вкритий лускою (висота ніжки близько 20 см, діаметр шапки близько 15 см) сфотографований на Лелеківці. Ідентифікувати його не беруся, бо не фахівець. Скоріше всього це лепіота, а може, білий мухомор.

До речі, ранньої весни в Злодійській Балці, якщо пощастить, можна зустріти грибочки, що нагадують бутони екзотичних червоних квітів. Це унікальні витвори природи, які ростуть навіть на відталій вічній мерзлоті в тундрі. Обидві назви цього гриба не менш чудернацькі, ніж його зовнішність – пецица чи саркосцифа.

В Україні росте близько 2000 видів грибів. Із них їстівні лише близько 500. Якими б знавцями не вважали себе любителі грибів, у них завжди існує ризик нарватися на неприємності. Наприклад, зафіксовано випадок, коли жителька Кропивницького отруїлася молодими дощовиками, назбираними в посадці біля аеропорту. На час написання цих рядків відомо про два випадки отруєння грибами в Кіровоградській області (на щастя, обійшлося лише лікарнею). Житель райцентру Онуфріівки отруївся … маслюками, що вважаються надійними грибами і такими, які важко переплутати з іншими. В Олександрії мала дитина захворіла після того, як скуштувала грибочків з власного двору – гриби, всупереч поширеній думці, ростуть не тільки в лісі, а й навіть через асфальт у місті пробиваються. Це характерно для тих же шампіньйонів. До речі, саме на них найбільше схожі смертельно отруйні бліді поганки.

Отож, найкращі гриби – у супермаркеті (не на базарі!) Всі інші на природі, якими б привабливими не здавалися, хай ідуть працювати фотомоделями. Прославитися в Інстаграмі значно приємніше, ніж бути з’їденими!

Ніна Даниленко


Надрукувати   E-mail