Відкриваю загадки колекціонера

Столітній ювілей Олександра Ільїна, мабуть, найбільше пропагує галерист і колекціонер Микола Цуканов. Кілька запитань до нього з цього приводу:

– За що ви цінуєте Олександра Ільїна?

– Я вже п'ятий рік предметно займаюся вивченням особистості Олександра Борисовича та скажу, що все більше переконуюся: при всіх суперечливих поглядах на його життя, ім'я Ільїна має бути яскравіше вписане в історію не тільки нашого міста, а й країни. Колекцію слід вивчити, атрибутовати, дати професійну оцінку його спадщині. Ми повинні б ініціювати проведення Всеукраїнських конференцій з питань колекціонування. Адже колекціонер – рушійна сила світу мистецтва. Історія показує, що приватні колекції часто стають головними у формуванні фондів державних музеїв. Ільїна не можна не цінувати. Особисто для мене він відкрив новий погляд на необхідність зберігати історичні предмети – чи то книга, чи ікона,чи картина, чи порцелянові вироби.

– Він був дуже загадковою особистістю. Чи розкрили ви для себе хоч якусь таємницю його життя? Яку?

– Звичайно, копирсатися у чужому житті не зовсім етично, але я змушений був це робити, щоб захистити його ім'я. Адже в більшості випадків перед нами малювали образ недоброго, злого дідугана, який тільки й думав, як когось пограбувати і прибрати до рук щось цінне. Це не відповідає дійсності. Я провів багато публічних зустрічей з тими, хто знав Ільїна особисто, і бував у його будинку. Багато ми дізналися, відкривши завісу брехні. Усе його життя було зіткане з маленьких таємниць. Де навчався, хто батьки, ким працював у нас в місті, звідки початок всієї колекції і багато інших, розкриті у моїй книзі «Колекціонер Ільїн. 20 років потому ".

Наскільки осмислений нами і оцінений спадок, який залишився після нього?

– Вище я вже згадував, що, коли так можна висловитися, увесь Ільїн недооцінений. Так, дещо зроблено і сьогодні у краєзнавчому музеї є його кімната, а в бібліотеці ім. Чижевського вам запропонують подивитися раритетні книги з його колекції. Але це дуже мало порівняно з тим, що ми мусили б зробити за більш ніж 20 років. Слід передбачити в бюджеті (обласному, міському) гроші на реставрацію його книг, виділяти гроші на пересувну виставку, яку варто показати усій Україні. Адже інтерес до його особистості дуже великий.

Наскільки ми готові використовувати його спадщину із туристичною чи просвітницькою метою?

– Відповідаючи на це запитання, скажу: ми дуже слабко використовуємо феномен колекціонера Ільїна. Упевнений, що в інститутах, університетах можна пропонувати студентам працювати над дипломними проєктами по темі колекціонування на прикладі Ільїна. Мені вже неодноразово пропонували написати кандидатську дисертацію, пов'язану з його колекцією. Але я бачу своє завдання не у здобутті наукових звань, а у відкритті нових загадок життя колекціонера. Туризм? Це окрема тема. Скажу лише, що ніхто не ворушиться, вибачте, щоб популяризувати спадщину Ільїна. Слід виготовити буклети, листівки, сувенірну продукцію, запросити туристичні фірми з інших міст до нас, запропонувати їм розроблені маршрути. Але у нас уже більше чверті століття не знаходиться коштів для цього. На жаль, проблема не скільки в грошах, як у відсутністі бажання тих, хто це має робити. Дякую ЗМІ, які не дають згаснути цій темі, забути про неї.


Надрукувати   E-mail